کد مطلب: 22043 تعداد بازدید: ۱۹۳

به گزارش رابط خبری مدرسه حضرت معصومه سلام الله علیها دماوند کرسی آزاد اندیشی با موضوع پاسخ به شبهات رایج در مورد دین اسلام در روز دوشنبه 9/9/94برگزار گردید.

کرسی آزاداندیشی

سه شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۵:۴۴
در روز دوشنبه 9/9/94 کرسی آزاد اندیشی پاسخ به شبهات رایج در خصوص دین اسلام با حضور طلاب مدرسه وحجة الاسلام والمسلمین رضایی استاد حوزه ودانشگاه برگزار گردید.

کرسی آزاداندیشی با موضوع شبهات رایج در مورد اسلام در مدرسه علمیه حضرت معصومه علیهاسلام دماوند

به گزارش رابط خبری مدرسه حضرت معصومه سلام الله علیها دماوند کرسی آزاد اندیشی با موضوع پاسخ به شبهات رایج در مورد دین اسلام در روز دوشنبه 9/9/94برگزار گردید.

کرسی آزاد اندیشی

به گزارش رابط خبری مدرسه حضرت معصومه سلام الله علیها دماوند کرسی آزاد اندیشی  با موضوع پاسخ به شبهات رایج در مورد دین اسلام  در  روز دوشنبه 9/9/94برگزار گردید.

در روز دوشنبه 9/9/94 کرسی آزاد اندیشی با موضوع کرسی آزاد اندیشی با حضور طلاب مدرسه وحجة الاسلام والمسلمین رضایی استاد حوزه ودانشگاه برگزار گردید.

در ابتدای جلسه شبهه قدیمی بودن ومخصوص بودن اسلام به اعراب آن زمان توسط یکی از طلاب مطرح شد وطلاب دیگر سوالات خود را مطرح کردند. استاد با ذکر این نکته که این جلسه کاملا عقلی است و حاکم جلسه فقط عقل است و به روایات و آیات کاری نداریم سپس با جمع بندی سوالات به تعریف واژه دین پرداختند که دین به مجموعه هست ها و نیست ها و بایدها و نبایدها اطلاق می شود،دین به دو دسته آسمانی و زمینی یا بشری تقسیم می شود در دین وحیانی محور خدا و در دین زمینی محورتجربه بشری است.تجربه بشری سه لازمه اصلی دارد:1.نقیصه که احساس نیاز می آورد وعامل محرک جهت پیشرفت و تکامل است.2.حرکت و اینکه هر حرکتی قطعا رو به تکامل نیست.3.در این روند تکامل و حرکت هزینه زیادی صرف می شود.در ادیان الهی هم حرکت وجود دارد اما با حرکت در تجربه بشری بسیار تفاوت دارد و فقط حرکت و تغییر در فروع است که به خاطر ظرفیتهای بشری و مقتضیات زمان بوده و اصول هیچ تغییری ندارند. موضوع تمام معارف اسلامی یا عقاید است یا احکام است یا اخلاق .در زمینه عقاید قویترین استدلالهای عقلی بروجود خدا در آیات قرآن و کلام معصومین علیهم السلام موجود است که در حوزه عقاید هرگز نظایر آنها در سایر ادیان آسمانی پیدا نمی شود.در حوزه احکام دراز طهارت و صوم و صلات گرفته تا ارث و دیات و قصاص هیچ یک فروگذار نشده و برای تمام زندگی بشر تعالیم دارد که در سایر ادیان نظیر ندارد.در حوزه اخلاق نیز آموزه های اسلامی تاکیدهای فراوان بر اخلاق و درستکاری و...وجود دارد.اسلام با این ویژگیها می تواند مخصوص 1400 سال پیش و فقط اعراب باشد یا برنامه جامع و کامل برای تمام بشر و در همه زمانها برای رسیدن به سعادت دنیا و آخرت می باشد...