کد مطلب: 16973 تعداد بازدید: ۳۲۷

به گزارش رابط خبری مدرسه حضرت معصومه (سلام الله علیها) دماوند در روزسه شنبه مورخ 19/12/1393 شانزدهمین جلسه از کارگاه تکمیلی- تخصصی ولایت فقیه برگزار گردید.

دوره تخصصی ولایت فقیه

چهارشنبه -۷۸ فروردين -۶۲۱ ساعت ۰۰:۰۰:۰۰
در روز سه شنبه مورخ 19/12/1393 شانزدهمین جلسه تخصصی ولایت فقیه با موضوع ادله نقلی و ادله ی مرکب ازدلایل عقلی و نقلی در اثبات ولایت فقیه و پاسخ گویی به شبهات در این باره با حضور استاد گرانقدر حجت الاسلام و المسلمین حاج اقا طاهری دبیرمرکزمطا لعات ره یافت ولایت و حضور فعال طلاب برگزار گردید.
طی این جلسه 4 نفر از طلاب مسلط بر موضوع به اثبات ولایت فقیه با ادله ی نقلی "مقبوله ی عمربن حنظله " " توقیع شریف" " مشهوره ابوخدیجه" "موثقه سکونی و صمیمه قداح" پرداختند و ادله ی مرکب از دیدگاه شیخ انصاری و امام خمینی (ره) بررسی گردید و شبهات بسیاری را پاسخ گفتند.
از جمله مطالب مهمی که مطرح شد فرق روایات مقبوله با صحیحه و مشهوره بود.که استاد در ذیل هر یک از روایات به طور مفصل مباحث سندی و دلالی روایات را اشاره نمودند و شبهات مربوط به آنها را ذکر نمودندمهمترین نکته در این دسته از روایات بحث مراجعه به طاغوت در مبحث قضاوت بود که با قراین لفظی در روایت عمربن حنظله بر حکومت منطبق می باشد و دلالت مشهوره ابوخدیجه در این زمینه به صورت موید و دلیل مرکب قابل پذیرش است.
واژه حکم به دو معنای حکم و حکومت استعمال می شود که اثبات شد معنای عام حکومت را دارد.
همچنین در توقیع شریف مهمترین نکات رجوع به راوی حدیثی است که قدرت تشخیص و تطبیق حدیث را با حوادث واقعه داشته باشد و حوادث واقعه اعم از احکام شرعی است در ادامه با ذکر نظرات شیخ انصاری و حضرت امام ره در این خصوص نحوه استناد ایشان به ادله نقلی مطرح گردید..