کد مطلب: 14767 تعداد بازدید: ۳۲۲

صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات

دوشنبه ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۴
صله رحم به معنی دیدار کردن ، دیدن خویشاوندان و شریک ساختن آنها در مال و جاه و دیگر خیرات زندگی که انسان به آنها دست پیدا می کند . قطع رحم به معنی قطع رابطه کردن ، آزردن و یاری نکردن خویشان در مال و آسایش و دیگر خیرات دنیوی در حالی که به آن محتاج باشند .
شورای عالی حوزه علمیه قم
مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران
مدرسه علمیه حضرت معصومه ( سلام الله علیها ) شهرستان دماوند
تحقیق پایانی سطح دو ( کارشناسی )
عنوان
صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات
استاد راهنما
آقای حمید رضا فاتحی
استاد داور
خانم خدایی
پژوهشگر
زهرا عبدی
زمستان 1392
چکیده :
این پژوهش به بررسی صله رحم و قطع رحم از منظر آیات و روایات می پردازد .
صله رحم به معنی دیدار کردن ، دیدن خویشاوندان و شریک ساختن آنها در مال و جاه و دیگر خیرات زندگی که انسان به آنها دست پیدا می کند .
قطع رحم به معنی قطع رابطه کردن ، آزردن و یاری نکردن خویشان در مال و آسایش و دیگر خیرات دنیوی در حالی که به آن محتاج باشند .
کیفیت انجام صله رحم نسبی است ، یعنی نسبت به افراد و محیطی که در آن زندگی می کنند متفاوت است مهم آن است که شخص در عرف خودشان قاطع رحم محسوب نشود . واین فریضه نسبت به تمام خویشاوندان ( زن و مرد بی تقوا و با تقوا ، مسلمان و کافر ، ظالم و صالح ) باید انجام شود حتی اگر خویشان قطع رابطه کرده باشند ، این رابطه تا آنجاست که به سایر احکام دین آسیبی نرساند ، ولی اگر بر اثر این ارتباط ، سایر احکام دین در خطر قرار گرفت این ارتباط نه تنها لازم بلکه جايز هم نیست . صله رحم در آیات و روایات دارای اهمیت زیادی می باشد از جمله اینکه دستور العمل اسلام ، جزء دین ، بیشترین پاداش  ، برترین فضیلت و ... می باشد .
صله رحم و قطع رحم دارای ((آثار فردی و اجتماعی)) و ((آثار دنیوی و اخروی)) می باشند . از آثار صله رحم می توان به اجر صد شهید ، دخول در جنت ، طولانی شدن عمر ، و ... اشاره کرد و آثار قطع رحم کم شدن روزی،ویرانی شهرها ، دوری از رحمت خدا و ... می باشد .
 
کلید واژه : صله رحم ، قطع رحم ، آثار صله رحم ، آثار قطع رحم