کد مطلب: 14557 تعداد بازدید: ۱۹۴

بررسی علل وآثار و آسیب های عزاداری امام حسین (علیه السلام)

یکشنبه ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۴
عزا،از ریشه ی (عزء)؛ به معنای دلداری و تسلیت می باشد و در اصطلاح رایج بین همه عرف ها، مجموعه واکنش های مثبت و منفی است که انسان در برابر پیشامدها و بلایای طبیعی و غیر طبیعی از خود بروز می دهند و این تحقیق به طور اخصّی به عزاداری بر سید الشهدا می پردازد.
 
 
 
شورای عالی حوزه علمیه قم
مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران
تحقیق پایانی سطح 2(کارشناسی)
  مدرسه علمیه حضرت معصومه (سلام الله علیها) شهرستان دماوند
موضوع:
بررسی علل وآثار و آسیب های عزاداری امام حسین (علیه السلام)
استاد داور:
جناب آقای تدین
استاد راهنما:
جناب آقای علی تقی خانی
محقق:
اعظم آقایی
تابستان 1390
 
 
چکیده:
عزا،از ریشه ی (عزء)؛ به معنای دلداری و تسلیت می باشد و در اصطلاح رایج بین همه  عرف ها، مجموعه واکنش های مثبت و منفی است که انسان در برابر پیشامدها و بلایای طبیعی و غیر طبیعی از خود بروز می دهند و این تحقیق به طور اخصّی به عزاداری بر سید الشهدا می پردازد. عزاداری بر امام حسین،تاثیر بسزایی در احیای نهضت اسلامی داشته و همواره مورد تأکید ائمه بوده است. ضرورت تحقیق در این زمینه، زمانی آشکار می شود که می بینیم این سرمایه ارزنده در سال های اخیر در بعضی موارد دچار انحرافاتی شده است. لذا صاحب سرمایه موظف است در مقابل آسیب ها و خطراتی که آن را تهدید      می کند، حساس باشد.بنابراین ابتدا باید روشن شود که فلسفه ی عزاداری بر امام حسین چیست؟ و مصادیق صحیح آن چه می باشد؟ و اینکه چه آسیب های متوجه آن شده است؟ و چه آثاری از طریق عزاداری متوجه ما می شود؟
برای پاسخ به این پرسش ها از آیات قرآن و کتب اخلاقی، تفسیری و روایتی استفاده شده است.
 از جمله دلایلی که برای عزاداری امام حسین وجود دارد، این است که سبب تقرب انسان به خدا می شود، یک سنت پسندیده و نعمت خدادادی به شمار می رود. همچنین یکی از مصادیق شعائرالهی است و سبب نجات بخشی انسان ها و یاد ایام الله، احیای معارف دینی، تبری از دشمنان امام حسین و دعوت به حقیقت می شود.
مصادیق صحیح برای عزاداری امام حسین وجود دارد که توسط آیات و روایات و بزرگان ما مورد تأیید قرار گرفته اند.
از جمله اندوهگین شدن، گریستن، تباکی، سیاه پوشی، تعطیلی فعالیت، مرثیه سرایی، سینه زنی و زنجیر زنی، تعزیه و نذورات و موقوفات که با پیروی از آیات و روایات در این زمینه و توصیه ی بزرگان دین در برپایی عزاداری ها می توان از آسیب ها و انحرافاتی که متوجه عزاداران و شیوه ی عزاداری آنها می شود  مانند افراط و تفریط در عزاداری، خرافات، کوتاهی در نماز اول وقت و آسیب هایی که برخی از وعاظ و گویندگان به آنها مبتلا می شوند؛ مانند استفاده از مطالب بدون سند و غیر مستند و استفاده از تعبیرات نامناسب و چند پهلو و.... جلوگیری به عمل آورد.
همچنین با آگاهی از آثار مفید و سازنده ی عزاداری بر سید الشهدا در زمینه های اخلاقی، اعتقادی، اجتماعی، عرفانی و اخروی در جهت ارتقای این فرهنگ پسندیده و زدودن آسیب ها و کج روی ها از آن تلاش نمود.